همانطور  که می دانید امروزه در دنیای الکترونیک هستیم که روز به روز شاهد پیشرفت  علم و تاثیرات آن بر روی زندگی ها را شاهد می باشیم، به طوری که زندگی بدون  وسیله های هوشمند بسیار سخت و غیر قابل تصور می باشد؛ در این مقاله قصد  داریم در رابطه با تفاوت های خانه هوشمند و سنتی صحبت کنیم.

اولین تفاوت مهم خانه هوشمند و سنتی :

اولین تفاوتی که می توان در مقایسه خانه هوشمند و سنتی در نظر گرفت امینت آنهاست در خانه سنتی هر لحظه ممکن است سارق وارد خانه شود ولی در خانه  هوشمند ممکن است سارق بتواند وارد ساختمان شود و درب را بتواند باز کند ولی  نمی تواند به مقصود خود برسد زیرا درخانه هوشمند تجهیزات و  دوربین های  مدار بسته ای وجود دارد که رفت و آمد ها و.. را به اطلاع صاحب خانه می  رساند و یا خود صاحب خانه پلیس را خبر می کند و یا با سناریویی که برای این  کار تعریف و تنظیم شده است به طور اتوماتیک پلیس خبردار می شود و سارق  دستگیر می شود،

دومین تفاوت مهم خانه هوشمند و سنتی :

همچنین مهم ترین تفاوت این دو خانه از نظر سرمایش و گرمایش محیط است؛ به طوری که در خانه سنتی افزایش و یا کاهش دمای محیط کاملا به صورت  دستی انجام می شود به طور مثال رادیاتورها یا کولر و یا شعله بخاری به صورت  دستی خاموش و روشن می شوند و در سرمای زمستان از سر کار که می رسید باید  بخاری را روشن کنید تا گرم شوید و در گرمای تابستان هنگامی که از راه می  رسید باید کولر را روشن کنید تا خنک شوید ولی در خانه هوشمند تا زمان رسیدن  شما به منزل، اگر زمستان باشد دمای خانه گرم و اگر تابستان باjشد دمای  خانه خنک می شود لازم به ذکر است که این عمل به وسیله ترموستات هوشمند (ترموستات فن کویل یا لمسی و…)انجام می پذیرد.

سومین تفاوت مهم خانه هوشمند و سنتی :

تفاوت بعدی در روشنایی   است، با استفاده از تعریف سناریو جدید برای تجهیزات هوشمند خود  می توانید  تنظیماتی ایجاد کنید که هنگام ورود و خروج روشنایی را کنترل نماید؛ به  عنوان مثال سناریو شماره ۱ : هنگام رسیدن به خانه چراغها روشن و هنگام خروج  از منزل چراغ ها خاموش گردد. سناریو شماره ۲ : هنگام ورود به منزل اگر شب  بود چراغ های خانه روشن شوند و اگر روز بود چراغ ها خاموش بمانند.

چهارمین تفاوت مهم خانه هوشمند و سنتی :

یکی دیگر از تفاوت های مهم و اساسی این دو خانه کنترل بر روی خانه است؛ همانطور که می دانید کنترل بر روی خانه هوشمند بیشتر است. به عنوان  مثال تصور کنید برای خرید و یا انجام کاری به بیرون از منزل رفته اید و در  این زمان فردی پشت در مانده و کلید ندارد ( مثلا هنگامی که بچه ها از مدرسه  می رسند به هر دلیلی کلید ندارند) اگر در خانه سنتی باشیم، افراد مراجعه  کننده باید تا رسیدن شما دم در بمانند اما در خانه هوشمند در هر کجا که  باشید با استفاده از اپلیکیشنی که بر روی تلفن همراه شما نصب گردیده است می  توانید درب را به روی مراجعه کننده و فردی که پشت در مانده باز کنید حتی  وقتی مهمانی به خانه شما می آید می توانید اطلاع دهید که خانه نیستید و درب  را باز کنید تا میهمان ها آمدن شما استراحت کنند.

جمع بندی :

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و زندگی در عصر  جدید، میتوان با استفاده از تجهیزات خانه هوشمند و ابزارهای به روز زندگی  ها را از حالت سنتی به سمت خانه های هوشمند پیش برد و از مزایای آن که آرامش و آسایش بیشتر و صرفه جویی در وقت یکی از آنهاست؛ بهره برد.