Danger siren at home

      

آژیر  خطر که به آن آژیر قرمز هم می‌گویند، پیغام صوتی را در مواقع بروز مشکل به  شما می‌رساند. آژیرها وسیله‌ای برای هشدار به مردم در هنگام وجود خطر است.  صدای این سیستم را همه ما شنیده‌ایم. آژیر آتش نشانی که در خیابان و  کوچه‌ها روانه می‌شود متوجه بروز یک حادثه می‌شویم.

امروزه یکی از وسایلی که در خانه هوشمند ضروری است، آژیر قرمز است. شما با این وسیله از آسیب‌های جبران ناپذیری در  امان می‌مانید. همچنین بسیاری از این خطرها ممکن است باعث از دست رفتن  سرمایه شما شود. اما با پیشرفت تکنولوژی و ساخت این وسیله خطرهای زیادی از  مال شما دور می‌شود.

تمامی وسایلی که برای خانه هوشمند ساخته می‌شود  برای آسایش ماست. با نصب آژیرهای هوشمند با خیال راحت‌تری به مسافرت  می‌روید. با نصب کردن این سیستم به برق می‌توانید وضعیت را از راه دور  کنترل کنید. آژیرهای خطر می‌تواند کاربردهای تفاوتی داشته باشند. برخی از  آن‌ها برای جلوگیری از ورود سارق به منزل و برخی دیگر برای اطلاع رسانی آتش  سوزی در ساختمان است. در هر صورت برای استفاده از این وسیله لازم است یک  سنسور برای اعلام خطر آن در نظر بگیرید. در صورتی که برای خانه هوشمند خود  یک سیستم مرکزی نصب کرده باشید، تمامی دستگاه‌های هوشمند خود را از طریق بی  سیم می‌توانید به آن متصل کنید تا در نهایت با یک اپلیکیشن مخصوص قابل  کنترل باشد.

 

آژیر خطر چیست؟

آژیرهای خطرهایی که در خانه هوشمند خود نصب می‌کنید  از طریق اپلیکیشن مربوطه قابل بررسی هستند. حتی در زمانی که در خانه حضور  نداشته باشید می‌تواند به شما از راه دور اعلام وضعیت کند.

در حالت کلی آژیرهای هوشمند وسیله‌ای است تا شرایط بحران را به شما اخطار دهد. نمونه این وسیله هوشمند را در سیستم اعلام حریق حتما دیده‌اید. این سیستم از طریق سنسورهایی که درجه حرارت را تشخیص  می‌دهد قابل کنترل است. سنسور با بالا رفتن دما، آژیر را فعال و به وسیله  سیگنال شما را متوجه شرایط می‌کند. این سیگنال اعلام می‌کند که خطر وجود  دارد و ممکن است در هر ساعت و در طول روز و شب به صدا درآید.

در ایران و در دهه ۶۰ مردمان ما با این سیستم  آشنایی داشتند. در آن سال‌ها که جنگ در کشور برقرار بود مردم زیادی به  وسیله این تکنولوژی از آسیب‌های جدی در امان بودند. چرا که تا شنیدن آژیر  هشدار دهنده متوجه حمله هوایی می‌شدند و به پناهگاه رجوع می‌کردند.

 

ویژگی‌های آژیر هشدار دهنده

ممکن است نوعی از آژیرهای خطر به طوری طراحی شده  باشند که در فضای خارج از خانه قرار نگیرند. در صورتی که می‌خواهید این  آژیر را در فضای آزاد قرار دهید باید جوانب زیادی را در نظر بگیرید. برای  مثال این وسیله باید توان تحمل حرارت زیاد، دمای پایین و سرما، رطوبت و  عوامل دیگر را داشته باشد. مرغوب بودن آژیر از لحاظ سخت افزاری موضوع مهمی  است، اما فضای قرارگیری آن را هم در نظر بگیرید و حتی الامکان این وسیله را  در فضای مناسب‌تری قرار دهید.

بسیاری از آژیرهای هشدار دهنده در سیستم امنیتی DIY  و نظارت قرار دارند. این سیستم‌های امنیتی یک اصطلاح جالب دارند؛ خودت  انجام بده که از لغت Do It Yourself گرفته شده است. این سیستم‌ها به آسانی  در خانه شما نصب می‌شوند. در صورتی که برای خانه هوشمند خود سیستم امنیتی و آژیر هشدار دهنده نصب کرده‌اید اطمینان حاصل کنید که آژیر شما برای یک  سیستم امنیتی یکپارچه با تجهیزات متصل به سیستم فعلی شما وصل می شود تا  بتواند در خانه شما نظارت داشته باشد.

قبل از خرید آژیر خطر تحقیق کنید که چگونه آژیر نصب  می‌شود. برخی از آژیرهای بی سیم به راحتی با چند پیچ نصب می‌شوند اما برخی  دیگر از آن‌ها به سیم کشی نیاز دارند؛ به ویژه آن‌هایی که به سیستم هشدار  متصل هستند. آژیرهای هشدار را می توان به یک پریز برق دیواری استاندارد یا  باطری وصل کرد.