09156957768-05138711110
info@ajicco.com

مسکونی

تصور کنید همه‌ی دستگاه‌ها در خانه‌ی شما به اینترنت متصل شوند؛ نه فقط کامپیوترها و گوشی‌های هوشمند،  بلکه همه‌چیز از ساعت و بلندگو و زنگ در گرفته تا دوربین‌ها، پنجره‌ها،  پرده‌ها، لوازم خانگی، وسایل آشپزخانه و غیره. حالا تصور کنید همه‌ی این  دستگاه‌ها توانایی برقراری ارتباط داشته باشند، اطلاعات لازم را برای شما  ارسال کنند و دستورات شما را نیز دریافت و اجرا کنند. این یک داستان علمی  تخیلی نیست، این تکنولوژی اینترنت اشیاء است که جزئی اصلی در اتوماتیک‌سازی خانه و ایجاد خانه هوشمند (Smart Home) یا ساختمان هوشمند محسوب می‌شود. دنیایی که ما در آن زندگی می‌کنیم هر روز شاهد ظهور تکنولوژی‌های جدیدی است که درصدد ساده ساختن زندگی و در خدمت آسایش بشر هستند. اتوماسیون خانگی نیز دقیقا همان چیزی است که به نظر می‌رسد: اتوماتیک کردن قابلیت کنترل وسایل خانه با فشار دادن ساده‌ی یک دکمه (یا یک فرمان صوتی).

تجهیزات ساختمان هوشمند

برخی  فعالیت‌ها مانند راه‌اندازی لامپ‌ها که به میل شما روشن یا خاموش شود،  ساده و نسبتا ارزان هستند. برخی دیگر نیز مانند دوربین‌های مداربسته‌ی  پیشرفته، ممکن است نیاز به سرمایه‌گذاری‌های بیشتری داشته باشند. برای هوشمند سازی یک خانه محصولات  متعدد و متنوعی وجود دارد و شما می‌توانید همه چیز را کنترل کنید؛ از چراغ  و دما گرفته تا قفل‌ها و دستگاه‌های امنیتی خانه. در ادامه‌ی این مطلب به  پرسش “خانه هوشمند چیست؟” پاسخ می‌دهیم و ضمن شرح مزایای خانه هوشمند، محصولاتی که برای هوشمند سازی خانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد را معرفی می‌کنیم.

خانه هوشمند

خانه هوشمند چیست؟

خانه‌ی هوشمند چیست؟ این سوال به ظاهر ساده پاسخ‌های متفاوت زیادی می‌تواند داشته باشد. به طور خلاصه می‌توان گفت “خانه هوشمند” یک  محل اقامت مجهز به مجموعه‌ای از دستگاه‌های مختلفی است که کارهایی که  معمولا انسان‌ها انجام می‌دهند را به طور خودکار بر عهده دارند. برخی از  این دستگاه‌ها به این هدف ساخته شده‌اند و برخی دیگر نیز این قابلیت بعدا  به آنها اضافه شده است و صاحبان خانه با استفاده از برنامه‌ها، دستورات  صوتی یا با استفاده از هوش مصنوعی آنها را اداره می‌کنند. برای برخی از  صاحب خانه‌ها، تبدیل یک خانه‌ی معمولی به خانه هوشمند یا ساختمان هوشمند می‌تواند به سادگی خرید یک اسپیکر باشد. برای برخی دیگر نیز خانه هوشمند شامل اتصال چندین محصول متفاوت از جمله اسپیکرها، دوربین‌ها، کامپیوتر، تلفن‌های هوشمند، تبلت، تلویزیون، سیستم امنیتی، لوازم خانگی و غیره است.

تکنولوژی خانه هوشمند و ساختمان هوشمند که اغلب به آن اتوماسیون خانگی نیز گفته می‌شود، با امکان کنترل دستگاه‌های هوشمند و اغلب از طریق یک برنامه در گوشی تلفن یا سایر دستگاه‌های متصل به اینترنت، امنیت، آسایش، راحتی و بهره‌وری انرژی را برای صاحب خانه فراهم می‌کند. بعلاوه بخشی از اینترنت اشیاء و دستگاه‌ها، سیستم‌های خانگی هوشمند اغلب با یکدیگر کار می‌کنند و مصرف داده‌ها را بین خود تقسیم می‌کنند و  عملکرد این دستگاه‌ها کاملا بر اساس تنظیمات صاحبان خانه خواهد بود.

خانه هوشمند چیست؟

سیستم خانه هوشمند از چه اجزایی تشکیل می‌شود؟

در ابتدایی‌ترین سطح ممکن، سیستم‌های اتوماسیون خانگی (تجهیزات خانه هوشمند) از سه عنصر تشکیل می‌شوند: یک دستگاه هوشمند، یک مرکز و یک برنامه‌ی متصل.  در حالی که برخی از سیستم‌های هوشمند تنها با دو مورد از عناصر فوق کار  می‌کنند (برای مثال یک دستگاه واحد که مستقیما با یک اپلیکیشن یا یک مرکز  آزاددست که ابزارهای هوشمند را کنترل می‌کند، کار می‌کند) اما اکثر سیستم‌ها از هر سه عنصر تشکیل می‌شوند.

بعلاوه بیان این نکته نیز ضروری است که اتصال اینترنت، مودم و روتر اگرچه ممکن است از نظر فنی بخشی از سیستم اتوماسیون خانه نباشد اما نقش مهمی را ایفا می‌کند. یک اتصال اینترنت با سرعت بالا از اتصال روان و قابل اعتماد بین دستگاه‌های مجهز به وای فای اطمینان حاصل می‌کند.

سیستم خانه هوشمند از چه اجزایی تشکیل می‌شود؟

اجزای خانه هوشمند: 1. مرکز هوشمند یا Smart Hub

هاب مرکز فرماندهی اکوسیستم خانه هوشمند یا ساختمان هوشمند شما  است. مرکز هوشمند قطعه‌ای است که دستگاه‌های جداگانه را به یکدیگر متصل  می‌کند و به آنها امکان می‌دهد با یکدیگر مرتبط شوند؛ در واقع یک پد کنترل قابل حمل است که به شما امکان می‌دهد با هر کدام از دستگاه‌های متصل خود ارتباط برقرار کرده یا آنها را کنترل کنید.

 برخی از سیستم‌ها دارای مرکز هوشمندی هستند که تنها با دستگاه‌هایی از همان برند و سازنده کار می‌کنند اما برخی دیگر مانند آمازون اکو (Amazon Echo) قابلیت سازگاری با دستگاه‌های بیشمار را دارند. اگر فقط از یک یا دو دستگاه هوشمند استفاده می‌کنید احتمالا نیازی به هاب نخواهید داشت اما اگر به دنبال یک سیستم امنیتی جامع‌تر در خانه هوشمند خود یا تدارک یک ساختمان هوشمند هستید، باید مرکز هوشمند مناسبی را تهیه کنید.

مرکز هوشمند یا Smart Hub در ساختمان هوشمند

اجزای خانه هوشمند: 2. اپلیکیشن کنترل از راه دور

اپلیکیشن یا برنامه همان چیزی است که به شما امکان می‌دهد دستگاه‌های هوشمند خود را از راه  دور کنترل یا نظارت کنید. شما به سادگی می‌توانید برنامه‌ی همراه سیستم را بارگیری (دانلود) کرده و آن را با مرکز هوشمند خود متصل کنید. در حالی که برنامه‌ی هر محصول نسبتا متفاوت است اما عموما پاور کنترل، دسترسی تایمر و غیره را ارائه می‌دهند. با اپلیکیشن ارائه شده نه تنها یک خانه هوشمند شخصی بلکه می‌توانید یک ساختمان هوشمند چند طبقه را نیز تحت کنترل قرار دهید. 

اجزای خانه و ساختمان هوشمند: 2. اپلیکیشن کنترل از راه دور

اجزای خانه هوشمند: 3. دستگاه‌های هوشمند

دستگاه‌های هوشمند اجزای اصلی سیستم خانه هوشمند و بخش‌هایی هستند که در واقع دستورات را اجرا می‌کنند. در ادامه به چند نمونه از انواع مختلف دستگاه‌های هوشمند که می‌توانید در سیستم خانه هوشمند و همینطور ساختمان هوشمند مورد استفاده قرار دهید، اشاره می‌کنیم:

اجزای تشکیل دهنده‌ی سیستم‌های خانه‌ی هوشمند

تجهیزات هوشمند سازی خانه و ساختمان هوشمند: 1. سیستم امنیتی خانه هوشمند

اگر می‌خواهید از خانه‌ی خود با جدیدترین تکنولوژی‌ها محافظت کنید، می‌توانید دوربین، قفل‌های هوشمند، حسگرهای حرکتی، سنسور، آژیر، زنگ در ویدئویی و غیره را تهیه کرده و سپس همه‌ی آنها را با یک برنامه‌ی کنترل یا مرکز هوشمند، کنترل کنید. راه‌اندازی یک سیستم امنیتی هوشمند برای شما و خانواده‌تان حس امنیت، آرامش و آسودگی خاطر فراهم می‌کند و این چیزی فراتر از یک احساس است.

تجهیزات هوشمند سازی خانه و ساختمان هوشمند: 2. آلارم‌های هوشمند

آلارم هوشمند زنگ  هشداری است که می‌توانید خودتان آن را با استفاده از دستگاه موبایل، خاموش  یا روشن کنید. این سیستم باید کمترین میزان آلارم کاذب را داشته باشد و  احتمال ایجاد هشدارهای کاذب زیاده از حد که باعث عدم توجه پلیس می‌شود را  به حداقل میزان ممکن برساند. اگر نگران این هستید که همیشه برای پاسخ داده  به آلارم‌ها در دسترس نباشید می‌توانید به هشدار هوشمند خود دستور دهید که  تحت شرایط خاصی روشن شود؛ به عنوان مثال زمانی که پنجره‌ی خانه می‌شکند.

البته سارقان تنها تهدیدی نیستند که برای آن نیاز به زنگ هشدار هوشمند دارید؛ شما می‌توانید دتکتور دودی و دتکتور گاز مونوکسیدکربن تهیه و نصب کنید و کمتر نگران خسارت جانی و مالی باشید.

آلارم‌های خانه هوشمند

تجهیزات هوشمند سازی خانه و ساختمان هوشمند: 3. دوربین‌های هوشمند

چه تصمیم دارید وضعیت امنیت خانه‌ی خود را مشاهده کنید، نوجوانان خود را چک کنید یا هر کار دیگر، دوربین‌های هوشمند می‌توانند  زمانی که در خانه حضور ندارید، چشم و گوش شما باشند. تنها چیزی که به آن  نیاز دارید تکنولوژی خانه هوشمند و ساختمان هوشمند است. بسته به قابلیت‌های دوربین هوشمند انتخابی  شما، دوربین‌ها حتی ممکن است به شما امکان دهند با فردی در خانه‌ی خود  صحبت کنید. بنابراین قادر خواهید بود اعضای خانواده و سایر افراد را ببینید  و یا حتی مزاحمان را بترسانید و فراری دهید!

دوربین‌های خانه هوشمند

تجهیزات خانه ی هوشمند و ساختمان هوشمند: 4. قفل هوشمند

شما می‌توانید قفل هوشمند را با استفاده از تلفن همراه خود از راه دور کنترل کنید. با این کار  می‌توانید بدون نیاز به داشتن کلید به خانه‌ی خود دسترسی داشته باشید و از قفل شدن درها در هر جای منزل و از هر جای دنیا مطمئن شوید. همچنین با استفاده از قفل هوشمند دیگر نیاز نیست نگران رسیدن اعضای خانواده‌ی خود به خانه باشید چرا که هر زمان آنها وارد منزل شوند قفل هوشمند به شما اطلاع خواهد داد.

قابلیت کنترل خانه هوشمند از هر جای دنیا

تجهیزات خانه هوشمند و ساختمان هوشمند: 5. زنگ در ویدئویی

اگر کسی زنگ در خانه‌ی شما را به صدا درآورد، زنگ در ویدئویی از طریق تلفن همراه شما را مطلع می‌سازد. این کار به شما امکان می‌دهد  متوجه شوید چه کسی زنگ می‌زند و از هر کجا که هستید با آنها صحبت کنید. با  این سیستم می‌توانید سارقان احتمالی را دفع کنید، به مامور پست بگویید  بسته‌ی پستی شما را کجا بگذارد یا به عزیزان خود اطلاع دهید که در منزل  نیستید. برخی از مدل‌های زنگ در ویدئویی حتی تشخیص چهره هم انجام می‌دهند، به این معنی که بدون نشان دادن افراد پشت در، می‌تواند به شما بگوید چه کسی آنجاست.

تجهیزات خانه هوشمند و ساختمان هوشمند: 6. ترموستات هوشمند

ترموستات هوشمند،  ترموستاتی است که می‌توانید از هر جایی که هستید آن را تغییر دهید. نگران  این هستید که وقتی به خانه می‌رسید خیلی هوا گرم یا خیلی سرد است؟ چه پس از  کار و چه پس از یک سفر طولانی، این اصلا مساله‌ی نگران‌کننده‌ای نیست. با  چند ضربه در برنامه‌ی خانه هوشمند و ساختمان هوشمند می‌توانید همه چیز را تنظیم کنید.


ترموستات ساختمان هوشمند

تجهیزات خانه هوشمند و ساختمان هوشمند: 7. بلندگوهای هوشمند

بلندگوها علاوه بر اینکه صدای موسیقی را با کیفیتی فوق‌العاده پخش می‌کنند به شما امکان می‌دهند بدون استفاده از دست‌ها، خانه هوشمند و یا ساختمان هوشمند را کنترل کنید، آلارم هشدار و یادآوری‌ها را تنظیم کنید و هر چیزی که  می‌خواهید را از اخبار گرفته تا واقعیت‌های مربوط به مریخ را پیدا کنید.

تجهیزات خانه هوشمند و ساختمان هوشمند: 8. لامپ‌های هوشمند

شما  می‌توانید خانه‌ی خود را به لامپ‌هایی مجهز کنید که از هر کجا که هستید  تنها با یک ضربه و یا یک کلمه، می‌توانید آنها را به صورت اتوماتیک یا دستی خاموش یا روشن کنید. شما می‌توانید نور این چراغ‌های سفارشی را کم کنید، رنگ آنها را  تغییر دهید و یا شاید مهم‌تر از همه، نگران این نباشید که آنها را روشن  گذاشته‌اید یا نه!

لامپ‌های ساختمان هوشمند

تجهیزات خانه‌ی هوشمند و ساختمان هوشمند: 9. پرده‌های هوشمند

در این آینده‌ی جدید و درخشان، چه در رختخواب باشید و چه روی مبل، در خانه هوشمند می‌توانید پرده‌ها را کنترل کنید. دیگر برای جلوگیری از تابش خیره‌کننده‌ی  خورشید و یا آشکار کردن نور گرم آن از زیر پرده نیازی نیست کار خاصی انجام  دهید. شما می‌توانید با چند کلمه یا چند ضربه در برنامه‌ی خانه هوشمند و یا ساختمان هوشمند، این کارها را انجام دهید. ما در وبلاگ مرکز هوشمند سازی اجیک قبلا در مطلبی جداگانه به بررسی و معرفی پرده هوشمند پرداخته‌ایم.

تجهیزات خانه هوشمند و ساختمان هوشمند: 10. لوازم خانگی هوشمند

تقریبا هر دستگاهی می‌تواند طی چند سال آینده، بخشی از سیستم اتوماتیک‌سازی خانه‌ها شود. یخچال‌های هوشمند، ماشین لباسشویی‌ها، ماشین ظرف‌شویی و فرهای هوشمند در حال حاضر وجود دارند. لوازم خانگی کوچکتر مانند قهوه‌ساز و آرام‌پز متصل به سیستم نیز مدتی است که وجود دارد.

مزایای خانه هوشمند - مزایای هوشمند سازی ساختمان

مزایای خانه هوشمند

نصب سیستم تکنولوژی خانه هوشمند راحتی افراد ساکن در خانه را فراهم می‌کند. به جای کنترل لوازم خانگی،  ترموستات، روشنایی و سایر تجهیزات با استفاده از دستگاه‌های مختلف، صاحبان  خانه می‌توانند همه‌ی آنها را تنها با استفاده از یک دستگاه کنترل کنند که  معمولا این دستگاه یک تلفن هوشمند یا تبلت است. از آنجایی که آنها به یک دستگاه قابل حمل متصل می‌شوند، کاربران می‌توانند در مورد اشکالات موجود در خانه اعلان و به‌روزرسانی‌ها را دریافت کنند. برای مثال، زنگ در هوشمند به صاحبان خانه امکان می‌دهند زمانی که در خانه نیستند افرادی که زنگ در  را به صدا درآورده‌اند، ببینند و با آنها تماس بگیرند. کاربران می‌توانند  درجه حرارت داخلی، روشنایی و لوازم خانگی را نیز تنظیم و کنترل کنند

با هزینه‌ی راه‌اندازی سیستم هوشمند، صاحبان خانه می‌توانند صرفه‌جویی قابل‌توجهی در هزینه‌های خانه داشته باشند. بعلاوه از لوازم خانگی و تجهیزات الکترونیکی می‌توان با کارآیی بیشتری استفاده کرد و هزینه‌های انرژی را کاهش داد. از مزایای خانه‌ هوشمند و ساختمان هوشمند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مزایای خانه‌ی هوشمند و ساختمان هوشمند: 1. صرفه‌جویی در انرژی و هزینه‌ها

برای بسیاری از افراد نیروی محرکه برای هوشمند ساختن خانه‌ها صرفه‌جویی در مصرف انرژی و هزینه‌ها با سیستم‌های گرمایشی و تهویه‌ی هوای اتوماتیک است. ترموستات‌های هوشمند به سرعت و به طور دقیق گرمایش و سرمایش خانه را اتوماتیک می‌کنند. این کار معمولا باعث کاهش قبض برق مالکان می‌شود. خاموش کردن محصولات دیگری مانند چراغ‌های متصل و لوازم  خانگی در زمان عدم نیاز، می‌تواند مصرف انرژی را کم کند. این نوع محصولات  باید در لیست چک همه‌ی خانه های هوشمند و ساختمان هوشمند قرار گیرند.

صرفه‌جویی در انرژی و هزینه‌ها در ساختمان هوشمند

مزایای خانه هوشمند و ساختمان هوشمند: 2. زندگی با سطح آسایش هرچه بیشتر با اجیک

راحتی و آسایش یکی از نکات مهم است. همه‌ی ما به دنبال راحت ساختن زندگی خود هستیم؛ بنابراین راحتی و آسایش نیز از دیگر دلایل هوشمند سازی خانه‌ها و ساختمان هوشمند است. برای این کار می‌توان از چیزهای ساده‌ای مثل روشنایی هوشمند شروع کرد. اینها می‌توانند با استفاده از دستورات صوتی، قوانین مرتبط با  مکان، تشخیص سنسور و یا حتی برنامه‌ریزی‌های ساده، خاموش و روشن شوند.

مزایای خانه‌یِ هوشمند و ساختمان هوشمند: 3. امنیت در بالاترین سطح در خانه هوشمند

درحالی که شما می‌توانید برای حفاظت از خانه‌ی خود، سیستم‌های هشداردهنده بخرید، تکنولوژی خانه هوشمند و ساختمان هوشمند امنیت بیشتری ارائه خواهد کرد. چراغ‌های متصل، دوربین‌ها و حتی زنگ در می‌توانند به امنیت بیشتر خانه‌ی شما کمک کنند.

امنیت در بالاترین سطح در خانه هوشمند

مزایای خانه هوشمند و ساختمان هوشمند: 4. نظم در رسیدگی به امور خانه دراجیک

اگر می‌خواهید برخی از کارهای خسته‌کننده‌ی خانه‌داری را از حوزه‌ی وظایف خود خارج کنید، دستگاه‌های متصل و اتوماتیک گزینه‌های خوبی برای شما هستند. برای مثال جاروبرقی رباتی رومبا (Roomba) یکی از این موارد است. با این حال، لوازم خانگی ممکن است دارای عملکردهای خانه هوشمند و ساختمان هوشمند باشند. ماشین لباسشویی که به طور خودکار شروع به چرخیدن می‌کند و یا  یخچالی که به محض اینکه حس کند شیر شما تمام شده، به صورت آنلاین شیر سفارش  می‌دهد!

مزایای خانه هوشمند و ساختمان هوشمند: 5. سرگرم‌کننده بودن فضای خانه‌های هوشمند

خانه هوشمند باید مکان خوبی برای پاتوق کردن و استراحت هم باشد. این تکنولوژی می‌تواند  شما را به روش‌های جدید و مهیجی سرگرم و مطلع کند. بلندگوهای متصل همراه  با دستگاه‌های دیجیتالی مبتنی بر هوش مصنوعی، می‌تونند موسیقی پخش کنند، اخبار و امتیازات ورزشی را اعلام کنند و حتی می‌توانند به شما در کنترل سایر دستگاه‌های متصل هم کمک کنند. دستگاه‌های متصل به تکنولوژی خانه هوشمند و ساختمان هوشمند بعلاوه می‌توانند فیلم خوب برای تماشا، چه در خانه و چه در سالن سینمای واقعی پیدا کرده و به شما پیشنهاد کنند.

سرگرم‌کننده بودن فضای ساختمان هوشمند

مرکز هوشمند سازی اجیک: بهترین کیفیت + بالاترین تجربه در تکنولوژی خانه‌ی هوشمند

یکی از راه‌های ساخت یک خانه‌ی هوشمند یا ساختمان هوشمند خرید تجهیزات مختلف مانند سنسورها، لامپ‌های هوشمند، دوربین‌های امنیتی، بلندگو و موارد دیگر و اتصال همه‌ی آنها به یک مرکز است که به آنها کمک می‌کند با یکدیگر و با شما از طریق تلفن هوشمند شما  مرتبط باشند. اما اگر بخواهیم واقع‌بین باشیم همه‌ی اینها مستلزم هزینه‌های  زیاد و صرف زمان زیاد است و برای خیلی از افراد می‌تواند طاقت‌فرسا باشد.  اگر نیازها و خواسته‌های شما ساده‌تر هستند، تنها چند محصول نسبتا ارزان  قیمت بیشتر راحتی یک خانه‌ی هوشمند پیشرفته و تدارک ساختمان هوشمند فوق مدرن، را با بودجه‌ای بسیار کمتر فراهم می‌کنند. بعلاوه اگر اطمینان حاصل کنید که این محصولات خانگی هوشمند با یکدیگر سازگار باشند، مجموعه‌ای را می‌سازید که می‌توانید به مرور زمان آن را گسترش دهید.

ما در مرکز هوشمند سازی اجیک در طی سال‌ها تجربه‌ی مشارکت در پروژه‌های هوشمند سازی خانه‌ها، تدارک ساختمان هوشمند BMS، هوشمند سازی ویلاها، هوشمند سازی دفاتر کار و نیز ارائه مشاوره برای پروژه‌های بزرگ نظیر هوشمند سازی هتل‌ها آماده ارائه بهترین خدمات این مجموعه با مناسب‌ترین قیمت در سراسر ایران  است. برای اطلاع از خدمات ما و یا دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.